Rozhovor poskytnutý novinám Sputnik (25.11. 2021)

1) Policie by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. K možnosti povinné vakcinace pro policisty, které stát zvažuje, to uvedl policejní prezident Jan Švejdar. Co si o tom myslíte?
Slova pana generála jsou vážným varováním vládě v demisi. V USA povinná vakcinace zdravotníků způsobila odchod 250.000 zdravotníků, což je téměř obdobná situace v našich podmínkách, kdyby službu opustilo 10 tisíc policistů.  Navíc by se jednalo o aktivní policisty, kteří reálně pomáhají a chrání. Zatím jsem žádnou adekvátní reakci ze strany premiéra v demisi či ministrů v demisi nikde neslyšel ani nečetl.

2) Není zvláštní, že se právě policisté brání očkování?
10.000 policistů je ve stejném poměru ke všem policistům a zaměstnancům Policie ČR jako jsou neočkovaní a očkovaní v celé republice. Dále se domnívám, že policisté, na rozdíl od jiných nejsou zkorumpovaní a hmotně zainteresovaní na vakcinaci, testování a šikanování občanů a řídí se vlastním rozumem.

3) Nemůže se to odrazit na zločinnosti v Česku?
Pokud by skutečně odešlo ze služby 10 tisíc policistů, obávám se, že by mohla nastat obdobná situaci, kdy prezident Havel vyhlásil amnestii a vypustil do ulic tisíce zločinců.