Rozhovor pro Parlamentní listy (6.11. 2021)

Pomalu se nám rýsuje pravděpodobná nová vláda. Co od ní čekat? A jak byste okomentoval výsledky voleb?

Od nové vlády lze očekávat těsnější přimknutí k Bruselu, slepé plnění všech nesmyslů vycházejících z pera bruselských byrokratů. Rozhodně nepůjde o vládu hájící české zájmy.

Výsledky voleb mě osobně překvapily. Očekával jsem vítězství ANO na jedné straně a zároveň neočekával takové fiasko Pirátů.

Co říci na to, že ze Sněmovny de facto zmizela tradiční levice?

Krach levice bylo možné předvídat. Hrobař komunistů, král kompromisů Filip, neuměl včas odejít a KSČM doslova a do písmene pohřbil. O neschopném socanovi Hamáčkovi netřeba ani hovořit. U sociálních demokratů bych byl optimista v tom, že pokud se do vedení strany dostane pár schopných lidí, dokáží stranu dostat opět do Sněmovny.

Nová vláda sice mluví o nutnosti šetření, přitom ale sama rozšířila svou „agendu“. Co říci na další nová ministerstva a jaký dává smysl, že jsou agenda vědy a výzkumu, EU a legislativy vyčleněny zvlášť?

Tři noví ministři svědčí o „poctivých úmyslech“ vlády šetřit. Přitom by se dala spíše tři stávající ministerstva zrušit a jejich agendu zahrnout pod ministerstva jiná.

Zdůvodňování dalších „korýtek“ pro pětikoalici působí až směšně. Jeden příklad za všechny od místopředsedy ODS Kupky: „Nový ministr bude sledovat administrativní zátěž při tvorbě zákonů.“ Lidově se tomu říká „Kozel zahradníkem.“

Rozšířila nejen agendu vlády, ale také místopředsedy Poslanecké sněmovny. Nyní byli tři za koalici a tři za opozici. Nyní budou čtyři za koalici a dva za opozici. To jsou první kroky koalice k deklarovanému sjednocování.

Zahraniční a evropskou agendu bude mít kompletně pod sebou PirStan. Je v tomto směru důvod k obavám? Co čekat ohledně našich vztahů s Čínou a Ruskem?

Od přehnaně ambiciózních, nezkušených, neschopných a nedovzdělaných Pirátů očekávám další zhoršení vztahů jak s Čínou, tak s Ruskem, pokud je lze vůbec ještě zhoršit, a vyhlášení „studené války“ kde komu. Jak Piráti vládnou v Praze, vidíme názorně již tři roky.

Vít Rakušan už před časem mluvil o „čištění“ státní správy od těch, kteří „sloužili holdingu“. Můžeme tedy čekat velké „čistky“? A co si o tomto kroku myslíte?

S příchodem nové vlády docházelo vždy k větším či menším změnám na různých postech a nejinak tomu bude i nyní. A na nová koryta a korýtka se lidé z Rakušanovy a Bartošovy party už třesou. Zvýšení počtu členů vlády a místopředsedů PS je jen špička ledovce. Po volbách již koalice o snižování administrativní zátěže a snižování počtu úředníků nemluví.

Hlavní heslo nové vlády je “slušnost” a “důstojnost”. Bude se podle toho podle Vás vláda řídit?

Tomu se mohu jen od srdce zasmát.

Obávám se, že první kroky koalice pod heslem „Vítěz bere vše“ budou pokračovat ještě v daleko větší míře. Z toho viditelného se například po vzniku vlády podívejme na počty náměstků na jednotlivých ministerstvech i nově vzniklých ministrů. Uspokojit pět koaličních partnerů toužících po místech v exekutivě se neobejde bez zvyšování jejich počtu. Pokud to někdo spočítá tak odhaduji nárůst počtu náměstků ministrů o 20%.

Mluvíme-li o slušnosti a důstojnosti, jak hodnotíte to, co se odehrávalo kolem prezidenta Zemana? Co říci na různé, někdy velmi drsné, výkřiky na sociálních sítích, nebo třeba na komentáře Džamily Stehlíkové, ale i na otevření otázky, zda neaktivovat článek 66?

Slušný člověk si může jen odplivnout. To co předvedli naši senátoři a paní Džamila to není za hranou, to je hyenismus, ztráta soudnosti a naprostá pokleslost politické kultury.

Vraťme se k nové vládě. Petr Fiala mluví o tom, jak chce být premiérem všech, i milionu voličů, jejichž hlasy propadly. SPD ale nechtějí ve vedení Sněmovny. Jak toto v souvislosti s Fialovým prohlášením vnímat?

To je ta výše zmiňovaná slušnost a důstojnost. Vládě a jmenovitě panu Fialovi půjde o prosazování vlastních zájmů a svých příznivců. Na příkladu SPD lze jen vidět, že slova pana Fialy jsou neupřímná a že voliči s jinými názory pohrdá.

A když jsme u té „důstojnosti“, co říci na výroky pravděpodobného ministra zdravotnictví Válka, že čekat šest hodin u lékaře není tak strašné? A jak se vám jeví návrh Petra Fialy, že si lidé, kteří kvůli Bohemia Energy nezvládají platit energii, mohou zažádat o příspěvek na bydlení?

Co očekávat od nominanta nevolitelné pidistrany? Stačí vzpomenout jeho některé předchůdce v TOP O9 a Válek i Pekarová půjdou v jejich šlépějích a ostudu tradici určitě neudělají. A doporučení pana Fialy, aby si lidé zažádali o příspěvek na bydlení, je výrazem arogance, mnohdy skryté za hezkými slovy.

Co celkově říkáte na to, co se stalo ohledně Bohemia Energy? Neměl by stát v tomto případě, kdy došlo k jeho selhání kontroly, vůči těm, kteří mu věřili, zvolit nějaká mimořádná pomocná opatření?

Ta měla urychleně přijmout ještě vláda premiéra Babiše, která v tomto směru selhala. Pomocná opatření od nové vlády neočekávám. Zisky od obyčejných občanů budou získány, v novém roce dojde spíše k poklesu cen energií a situace se vyřeší sama.

Podle Spolku pro dostavbu JETE může stát vyřešit vysoké ceny elektřiny snadno a rychle a to tím, že dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázala z obchodování na německé burze a českou elektřinu ponechala v tuzemsku za výrobní náklady a přiměřený zisk. Bylo by to podle Vás možné a dobré řešení?

Ano toto řešení se nabízí. Proč máme doplácet na nesmyslná energetická opatření v Německu, vyrovnávat napětí v jejich síti, když se jim netočí větrníky nebo nesvítí slunce. Naši občané mají elektřinu dražší než v Německu, kde mají lidé několikanásobně vyšší příjmy. Tento přístup však od nové vlády neočekávám, protože by se dostala do konfliktu s EU, která diktuje prodávat elektrickou energii na burze.